Etkili konuşmanın 7 yolu

1. HAZIRLIK YAPILMALI

İyi ve etkili konuşmak için, hangi konu hakkında konuşacağınızın hazırlığını yapın. Konuyu araştırın ve irdeleyin. Önemli olan noktaları belirleyin ve bunları aklınızdan geçirerek pratik yapın.

2. GÖZ TEMASI KURUN

Etkili bir iletişim kurabilmek için en önemli noktaların başında göz teması kurmak gelir. İyi bir konuşma yalnızca kelimelerle yapılmaz. Konuşurken, mutlaka göz teması kurmalısınız.

3. BEDEN DİLİNİZİ KULLANIN

Etkili iletişim kurmanın yollarından biri de, beden dilini doğru bir şekilde kullanabilmektir. Bir konudan bahsederken duygu ve düşüncelerinizi bedeninize yansıtın, jest ve mimiklerin etkisine güvenin.

4. SES TONUNUZU AYARLAYIN

Dikkat edilmesi gereken bir faktör ise ses tonudur. Konuşurken, önemli noktalara vurgu yapmak isteyebilirsiniz ve bu anlarda, sesini rahatsız etmeyecek şekilde yükseltin. Doğru bir tonlamayla konuşmaya çalışın.

5. BAĞLAMDAN KOPMAYIN

Bazı durumlarda, anlatılan konu farklı noktalara kayabilir ve birdenbire kendinizi bambaşka bir konu hakkında konuşurken bulabilirsiniz. Bundan kaçının. Zihninizde konu başlıkları belirleyin ve buna sadık kalmaya çalışın.

6. ETRAFINIZDAKİLERİN DİKKATİNİ ÇEKİN

Etkili bir konuşma yapabilmek için en önemli faktörlerden biri de, dikkat çekebilmektir. Eğer komik ve mizahi yönü kuvvetli biriyseniz, bundan faydalanabilirsiniz. Yahut, konuşmanızı ilgi çekici sözler ve fikirlerle taçlandırabilirsiniz.

7. SÖZÜ ÇOK UZATMAYIN

Gereğinden fazla konuşmak, dikkatin sizden yitirilmesinde büyük bir rol oynar. Az ve öz konuşmaya çalışın. Anlattığınız konuları, sade ve öz bir biçimde anlatın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x