Microsoft Edge, Tüketilen RAM Miktarını Sınırlamanıza İzin Verecek

Microsoft, uzun zaman sonra Edge tarayıcısı için yeni bir özellik yayınlıyor. Şirket, tarayıcının tükettiği RAM miktarından memnun olmayan kullanıcılar için, yerleşik RAM sınırlandırma özelliğine kavuşuyor.

Yeni RAM kontrolleri, bir kullanıcı tarafından Edge Canary kanalında keşfedildi. Microsoft, kullanıcıların oyun oynarken veya her zaman bellek kullanımını sınırlamasına izin vermeyi planlıyor. Özel bir ayarlama kaydıracı sayesinde, Edge’in belirlenen değerin üzerine çıkmamasını sağlanacak. Tarayıcının Temel ayarlar sekmesinde, RAM tüketimini ve sınırlandırmaları kontol edebileceksiniz.

Ancak Microsoft Edge’in bellek kullanımının kısıtlanması fark edilmeyecek bir etkiye sahip değil. Microsoft, RAM kullanımının sınırlandırılmasının tarayıcının performansını olumsuz etkileyebileceği konusunda uyarıyor.

Edge Insider programından en son Canary sürümüne güncelleyerek Microsoft Edge için yeni bellek denetimlerini deneyebilirsiniz. Bunun kontrollü bir özellik sunumu olduğunu unutmayın. Bu da demek oluyor ki şu anda yalnızca bazı test kullanıcıları bu özelliğe erişebilir.

Yeni RAM sınırlandırma özelliğinin ne zaman genel kullanıma sunulacağıyla ilgili henüz kesin bir bilgi yok. Tarayıcınız yeni özellik geldiğinde zaten otomatik olarak güncelleme yapacaktır. Ancak güncellemeyi elle yapmak istiyorsanız tarayıcınızın ayarlarına girerek Microsoft Edge Hakkında sekmesine gidin. Güncellemeleri denetle diyerek yeni bir güncelleme varsa yükleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x